Botox

Ana Sayfa / Botox
Botox

Alın Botox

Alın çizgilerinin ya da kaş çatma çizgilerinin oluşumunu engellemek ya da tedavi etmek için öncelikle sebebini iyi anlamak gereklidir. Eğer bir kişinin alında enine çizgilenmeleri fazla ise kaş çatma ya da alın kasları kasıldığı sürece bu izler artacak ve belirgin gözükecektir. Hiçbir ajan alın çizgilenmelerini botox kadar azaltmakta etkili olamaz. Çünkü Alın botoksu bu kasların kasılma gücünü azaltacağından alın cildi üzerine binen yük azalacaktır. Bu sayede hem alın cildindeki kırışıklıklar açılacak hem de bu kırışıklıkların artması engellenecektir. Ancak alındaki çizgiler çok derinse Alın botoksu tek başına ideal sonuç sağlamaz. Mutlaka dolgu ile takviye etmek gerekir.

 

El Ayak Botox

( Hiperhidrozis ) aşırı terlemede de botox kullanımı

Hiperhidrozis; yani aşırı terlemede de botox kullanımı oldukça yaygın. El, ayak ve koltuk altı gibi özel bölgelerde gözlenen aşırı terlemeyi azaltmak için değişik bir uygulama tekniği ile kullanılabiliyor. Burada da amaç, ter bezlerine gelen aşırı uyarıyı azaltmak yani uygulamada kaslarla ilgilenilmiyor. Enjeksiyon, kas içine değil cilt altına uygulanıyor. El, ayak gibi özel bölgelerde gözlenen aşırı terlemeyi azaltmak için değişik bir uygulama tekniği ile kullanılabiliyor. Burada da amaç, ter bezlerine gelen aşırı uyarıyı azaltmak yani uygulamada kaslarla ilgilenilmiyor. 4-6 veya 6-8 ay arayla uygulama yapalabilir. Zamanında yapılan tekrarlar tedavinin etkinliğini arttırır.

 

Boyun Botox

Boyun ve etrafındaki cilt ve dokular hassas yapıdadır; incelme, sarkma ve belirgin kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini göstermeye duyarlıdır. Daha da kötüsü, bu bölge, nemlendirici, güneş koruyucu ve benzeri diğer cilt bakım ürünlerini ta ki yaşlanma belirtilerinin net bir şekilde ortaya çıkışına kadar farketmeyip, uygulamayı unuttuğumuz bir bölgedir. Neyse ki artık, cerrahi olmayan yöntemlerle boyun ve dekolte bölgesinin görünümünü yenilemek ve gençleştirmek mümkün.

 

Dudak Üstü Botox

Dudak Üstü Çizgiler için Botox

Sigara içenlerde veya dudaklarını konuşurken çok kullananlarda zamanla derinin hacmini yitirmesi ve elastik destek dokudaki azalmalar sonucu oluşan (bıyık bölgesi) dudağa dikey çizgilerden yakınanlara çözüm olarak düşük yoğunlukta botox uygulamaları ile çözümler sunabiliyoruz. Bu uygulamada dozu ve uygulanacak noktaları belirlemek çok önemlidir. Doğru noktalara ve çok az miktarda yapılmalıdır.

 

Full Upper Face Botox

Botoks, botulinum toksini adı verilen, uygulandığı bölgede sinir ile kas arasındaki bağlantıyı bloke ederek geçici olarak kasların çalışmasını engelleyen bir ilaçtır. Kozmetik amaçlı yüzde mimik kaslarına uygulanır. Böylece bilinçli veya gün içinde fark etmeden yaptığımız mimikler yumuşatılarak kırışıklıkların oluşması engellenir.

Genellikle alın, göz çevresi (kaz ayakları) ve kaş arasına uygulandığında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca boyun çizgileri, kaşların kaldırılması veya düşürülmesi, burun üzerindeki tavşan çizgileri, dudak üstündeki dikey çizgiler, dudak köşelerindeki somurtma çizgileri, burun ucunun kaldırılması gibi ileri uygulamalar da yapılabilmektedir.

Üst yüz için 10 yılı aşkın süredir kullanılan Botoks artık çene bölgesindeki gevşeme ve sarkmaları düzeltmek amacıyla da kullanılmaktadır.

Yüzde ayrıca masseter kasına, yüz ovalinin inceltilmesi ve diş sıkma şikayetini azaltmak amacıyla da uygulanabilir.

 

 

Gummy Smile Botox

Gummy Smile ( Dişeti Gülüşü ) Tedavisi

Gülümseme esnasında üst çenede dişetlerinin 2 mm den fazla görünmesine gummy smile botoks enjeksiyonu yapılarak gummy smile (Dişeti gülüşü) tedavi edilebilir. Botoksun etken maddesi, botulinum toksin tip A olarak adlandırılan bir proteindir. Clostridium botulinum adı verilen bir bakteri tarafından üretilir.

Kaş Ortası Botox

Botoks faklı bölgelere uygulanabilir. Genellikle yüzün üst bölgesine, kaz ayağı kırışıklıklarına, kaş arasındaki dikine çizgiler ve alındaki yatay çizgilere uygulanır. Kırışıklar dışında botoks, kişiye yorgun bir ifade veren kaş düşüklüğünün tedavisinde kaş şekillendirme (kaş kaldırma), kızgın ifadeye sebep olan özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası ve göz kenarları botoks tedavisine son derece iyi cevap vermektedir.

 

Kaz Ayakları Botox

Göz Etrafındaki Kırışıklıklar İçin Kaz Ayakları Botox

Göz etrafındaki kırışıklıkları gidermeye yönelik kaz ayakları botoksu uygulaması gereksimleri; Göz etrafı kırışıklıkları tekrarlayıcı mimik hareketleri ve zamanla oluşmaya başlar. Bu kırışıklığın derecesi ve oluşma süresi birçok faktöre bağlıdır. En sık neden göz etrafı mimik kaslarının fazla kullanımıdır. Göz kısma ya da gülme gibi yüz ifadeleri bu kırışıklıkların oluşması için bir nedendir. Ayrıca cilt yapısı çok ince olan hastalarda bu tekrarlayıcı mimik hareketlerinin baskısı daha fazla olacağından, kırışıklık oluşumu daha erken görülebilir. Meslekte önemli bir etkendir. Devamlı dikkat gerektiren ya da konuşma gerektiren işlerle uğraşanlarda yine göz etrafı çizgilenmeler daha fazla olabilir.

Kol Altı Botox

Koltuk altı terlemlerinde botox tedavisi çok kısa sürer. Terleme tedavisi botox uygulamasından önce sulandırır. Sulandırılan botox ikiye bölünerek her iki alana uygulanır. Botox tedavisinde terleyen bölgede noktaya minik iğnelerle botox zerk edilir.

15 gün sonra eğer terleme devam ediyorsa nişasta unuyla iyot testi yapılarak terleyen bölge tespit edilir.

Genel olarak, koltuk altı terlemesine deodorantlar ve losyonlar fayda etmez. Koltuk altı terlemesine çözüm, terleme kesici aliminyumlu losyonlar, iyintoforez, botoks ve cerrahi yöntemler olabilir. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemler botoks ve cerrahi tedavilerdir.

 

Marionette Botox

Marionette Çizgilerinin( Marionette Lines ) Tedavisi

Fransızcada ipli kukla manasına gelen “marionette” özellikle küçük çene yapısına sahip kişilerde tıpkı ipli kuklada olduğu gibi ağız kenarından çene hizasına uzanan dikey çizgiye benzediğinden dolayı bu isim verilmiştir. Dermal dolgu (dermal fillers) enjeksiyonları marionette çizgilerinin düzeltilmesini sağlar ancak tatmin edici sonuçlar için yüksek dozlar gerekebilir. Yardımcı tedavi yöntemleri ile daha az dolgu kullanarak daha iyi sonuçlar alabiliyoruz. Marionette çizgileri tedavisinde dudak kenarlarını aşağı çeken DAO kasına botox ( muscle relaxing injections) uygulanarak rahatlatılması hızlı ve etkili sonuçlar için tercih edilmelidir.

Massater Botox

Masseter botoksu, masseter kasının yer aldığı yüzün alt kısmının inceltildiği estetik prosedürüdür. Massetter botoksu, yüzün alt kısmındaki şekil bozukluklarının tedavisi hedef alınır. Yüzde erkeksi ve sert bir görünüme neden olan kare yüz şekli küçültülerek daha orantılı bir yüz şekli elde edilir. Masseter kasının fazla büyük olması sadece estetik açıdan değil, fiziksel olarak da kişiye rahatsızlık verebilir. Bu nedenle bu prosedür bazı durumlarda hem şekil hem de işlevsel olarak tedavi sunmak amacıyla da uygulanır.

 

Migren Botox

Migren Tedavisinde Botox

Botoks nörolojide istemsiz kas sertleşmelerini engellemede ve migren tedavisinde, gözde şaşılık tedavisinde, aşırı bölgesel terleme tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Botoks uygulaması kararını mutlaka kişiyi ayrıntılı değerlendiren bir uzman hekim vermelidir. Kişinin asıl ihtiyacı nedir, kişi için en doğru uygulama botoks mudur, botoks yapılmasına engel olacak bir sağlık durumu var mıdır gibi sorular mutlaka cevaplanmalıdır. Bu koşulları sağlayan herkes botoks yaptırabilir.